1st & 2nd Placements + Overall Winner
Revealed During the Awards Ceremony on 22nd September 2019

PRIZE WINNERS

Young Guns
PHOTOJOURNALISM
Rene Bernal – Philippines

أبوظبيفيليلةمضيئة
NIGHT PHOTOGRAPHY
Mohammed Badwan – UAE

The Storytellers: Emmanuel
SHORT FILM
Thibault Flament – Belgium

Breakaway
PHOTOJOURNALISM
Tony Law – Australia

Alone
SHARJAH GOVERNMENT
Ahmed Al-Ali – United Arab Emirates

Woman Mursi
PORTRAIT & PEOPLE
Svetlin Yosifov – Bulgaria

Where the Muddy River meets the Ocean
NATURE & LANDSCAPE
João Galamba – Portugal

A Peaceful Reflection
JUNIOR
Abdulrahman Al-Naqeeb – UAE

Fish Farm
MOBILE PHONE PHOTOGRAPHY
Zay Yar Lin – Myanmar

الكتابمنجيلإلىجيل
SHARJAH GOVERNMENT
Fahmi Alshalili – UAE

Equalizer
ARCHITECTURE
Fahad Abdualhameid – Saudi Arabia

ثراثمنذهببأيديمنذهب/
JUNIOR
Abdulaziz Almansoori – UAE

Old Days
BEST OF THE EMIRATES
Nawfal Jirjees – UAE

Colorful Night
NIGHT PHOTOGRAPHY
Mohammad Murad – KUWAIT

Mont Saint Michel
ARCHITECTURE
Deryk Baumgaertner – Germany

Eternity
NATURE & LANDSCAPE
Tomáš Neuwirth – Czech Republic

The Intercity
MOBILE PHONE PHOTOGRAPHY
Mithail Afrige Chowdhury – Bangladesh

Before the Race
BEST OF THE EMIRATES
Sulaiman Al Hammadi – UAE

Prayer
PORTRAIT & PEOPLE
Hlaing Myint Min – Myanmar

Walking To The Future City
ARCHITECTURE
Pedro Luis Saiz – Spain

Fisso
SHORT FILM
Jing Yi Low – Taiwan

ARCHITECTURE NOMINEES

Reader
Hwaishal Alshkili – Oman

Industrial Morning
Vasily Iakovlev – Russia

Sydney Opera House
Graeme Gordon – Australia

Infinite Steps
Swapnil Deshpande – India

Fish
Pedro Luis Saiz – Spain

BEST OF THE EMIRATES NOMINEES

The Walk Back Home
Anil Kumar – UAE

 

Inner Peace
Thirumalai Ganesh – UAE

UAE Magic Desert
Mahmood Alhassan – UAE

A Falcons Shadow
Edcel Cabalan – Philippines

Everybody Pulling Their Weight
Mulyani Everitt – UAE

JUNIOR NOMINEES

Leading Lines
Shivani Srikanth – UAE

 

Showers of Blessings
Navya Joshi Andrew – UAE

Reflecting on the Past
Hamza Khan – UAE

رجلمنالسوق
Mohammed Abdullah – UAE

أمالامارات
Abdulaziz Almansoori – UAE

MOBILE PHONE NOMINEES

The Look
Min Min Zaw – Myanmar

 

فتاةلاداخ
Abdul Rab Sawad – UAE

South Korea 2017
Patrick Wendt – Germany

Circled Life
Rakayet Ul Karim Rakim – Bangladesh

Life In Color
Zay Yar Lin – Myanmar

NIGHT PHOTOGRAPHY NOMINEES

Fishermen
YE Win Nyun – Myanmar

 

Night Drink
Ricci Vittorio – Italy

Krakatau
Mark Levitin – Russia

Soldiers of Thorns
Gonzalo Santile – Argentina

Guardian of The Cime
Carlos F. Turienzo – Spain

NATURE & LANDSCAPE NOMINEES

Road Between Seasons
Tomáš Neuwirth – Czech Republic

 

Strike
Budi Gunawan – Indonesia

In the Mangroves
Hilda Champion – USA


Affection
Naing Tun Win – Myanmar

The Shadow
Saleh Almussabi – UAE

PHOTOJOURNALISM NOMINEES

Popular Resistance Icon
Mustafa Hassona – Palestinian Territory

 

In Between
K Asad – Bangladesh

Nomadic Nights
Simon Wohlfahrt – France


Congregational Prayer
Amir Hossein Kamali – Iran

The Life of the Mother
Svetlin Yosifov – Bulgaria

PORTRAIT & PEOPLE NOMINEES

The Last Moment on the Salt Field
Tran Trung – Vietnam

 

Nabella Bibisino
Hugo Santarem Rodrigues – Brazil

Silence tells a Lot
Fadhel Almutaghawi – Bahrain


Boy from Mursi Tribe
Svetlin Yosifov – Bulgaria

Kid with Hand Craft
David Nam Lip Lee – Malaysia

SHARJAH GOVERNMENT NOMINEES

Falconry
Mohamed Bin Ouqad – UAE

 

منطقةمليحةالسياحية
Saud Zamzam – UAE

Horse Rider Under The Sunlight
Mohamed Bin Ouqad – UAE


Unite For Wisdom
Mohamed Noufal – UAE

Rise
Ahmed Al-Ali – UAE

SHORT FILM NOMINEES

The Royal Silk Road Landscapes
Thibault Flament – Belgium

 

Exist
Saeed Mayahy – Iran

Mongolia’s Bankhar Dog Project
Tessa Chan/SCMP – United Kingdom


Walls
Anwar Shawabkeh – Jordan

Rugged
Adnan Shakeel – India